Jaką kwotę pieniędzy można pożyczyć od rodziny i znajomych, żeby nie zapłacić podatku?
Czasami są takie pilne chwile w życiu, że potrzebujemy pilnie pożyczyć pieniądze od rodziny lub czasem nawet od znajomych, bo np. pojawia się okazyjny samochód na sprzedaż. Trafiamy na ofertę w internecie w piątek wieczorem i wówczas aż do poniedziałku nigdzie nie załatwimy kredytu np. na 30 000 zł, bo banki zwyczajnie w świecie nie pracują w weekend. Możliwość uzyskania decyzji na kredyt samochodowy będziemy mieli dopiero w poniedziałek, a do tego dojdzie jeszcze czas przygotowania umowy przez dział analiz kredytowych i kredyt zostanie dopiero podpisany i uruchomiony we wtorek. Do tego czasu inny klient, który przyjedzie w sobotę z gotówką wykupi ten samochód i będzie po sprawie.
Dlatego w takich sytuacjach warto zastanowić się nad pożyczką na przykład od rodziny. Trzeba jednak zastanowić się czy z tej opcji nie skorzysta też urząd skarbowy.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U 2000 poz.86 nr 959) pożyczki podlegają opodatkowaniu. Stawka wynosi 2% podstawy, która oznacza wartość pożyczanych pieniędzy.
Pożyczka od najbliższej rodziny bez podatku
Ustawa przewiduje pewne wyjątki, które według przepisów podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Chodzi tu o pożyczki między osobami zaliczanymi do pierwszej grupy podatkowej i do kwoty 9637.
Chodzi tutaj o pożyczki udzielane przez małżonków, zstępnych ( potomkowie osoby: dzieci wnuki, prawnuki, pasierb i pasierbica) oraz wstępnych, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz przez teściów.
Trzeba też pamiętać, że kwota zwolnienia 9637 zł oznacza górny limit pożyczki uzyskanej od jednej osoby i jej całkowita wartość obejmuje okres 5 lat.
Jest jeszcze inna możliwość pożyczenia pieniędzy od rodziny tak, żeby pożyczka w ogóle nie była opodatkowana, niezależnie od kwoty udzielonej pożyczki.
Co jest istotne to nie pożyczka nie może dotyczyć umów między teściami, zięciem i synową.
Do skorzystania z nielimitowanej kwoty pożyczki warunkiem koniecznym jest:
– złożenie deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki
– udokumentowanie otrzymania środków poprzez np. potwierdzenie przelewu na nasz rachunek bankowy, przekaz pocztowy lub potwierdzenie z kasy oszczędnościowo- rozliczeniowej.